Změna: cesta k novému začátku

Změna v kontextu psychologie odkazuje na proces transformace nebo nastavení individuálního myšlení, chování, cítění nebo okolností v průběhu času. Změnu mohou ovlivnit různé faktory jako období růstu osobnosti, schopnost adaptace na nové situace, specifické možnosti každého z nás nebo vliv sociálního okolí a životního prostředí. Zvolíme-li méně odborný jazyk: každý jsme jiní, každý vyrůstáme jinde a v procesu změny je to třeba vždy zohlednit. Jedinečnost je přesně to, co je pro nás vlastně společné. 

Změna je cesta, cesta, která má své fáze, vždy velmi individuálně intenzivní a dlouhé. Pokud těmto fázím porozumíme, poznáme vlastní limity a silné stránky, dokážeme se na své cestě životem na nástrahy cesty připravit a veškeré změny zvládnout s větší lehkostí. Pokud tedy cítíte, že se změna nedaří, možná na své cestě docházíte k bodu, který se Vám nedaří překonat, zpracovat a odložit…

Nezapomínejme, že stejně zásadní jako změny ve svém životě nastavit, je i potřeba změny ve svém životě udržet a zapracovat do svého životního konceptu. Jen tak budeme úspěšní.

Existuje 6 tipů, jak udržet změnu v životě:

1. Stanovte si jasný cíl: Definujte si, co chcete změnit a proč. Mít jasný cíl vám pomůže udržet motivaci a zaměřit se na dosažení změny.

2. Vytvořte si plán: Vytvořte si plán, jak dosáhnout změny. Rozdělte si cíl na menší kroky a postupně je realizujte.

3. Přizpůsobte své prostředí: Ujistěte se, že vaše prostředí podporuje změnu. Například, pokud chcete začít cvičit pravidelně, zajistěte si členství ve fitness centru nebo si připravte cvičební plán.

4. Hledejte podporu: Hledání podpory od rodiny, přátel nebo odborníků vám může pomoci udržet změnu. Mluvení o svých cílech s ostatními vám může dodat motivaci a podporu.

5. Buďte trpěliví: Změny nejsou vždy snadné a mohou vyžadovat čas. Buďte trpěliví a nežádejte po sobě příliš rychlé výsledky.

6. Reflektujte proces: Průběžně se zamýšlejte nad tím, jak změna probíhá a jaké jsou vaše úspěchy a strasti. Buďte otevření adaptaci svého plánu, pokud se něco nepovede tak, jak jste plánovali.

I tak je třeba býti trpěliví, stanovovat cíle realisticky a se snahou respektovat své vnitřní já a to, co je mi vlastní.

Koně toto umí, nechte se inspirovat !

Přejít nahoru